PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Pátek, 13.04.2018 / článek

 

Pátým rokem si v České republice připomínáme stoleté výročí prvoválečného světového konfliktu a letos navíc i vznik Československé republiky. Při této příležitosti Husitské muzeum ve spolupráci s městem Tábor připravilo výstavu s názvem Velké návraty aneb Jak žili jsme v Táboře před sto lety. Výstavu můžete zhlédnout v prostorách Staré radnice do konce září. 

Od konce března si mohou návštěvníci Husitského muzea prohlédnout autentické dokumenty, fotografie a předměty, které zasáhly do naší historie. „V prostorách gotického sálu budou k vidění plakáty z období počátku republiky, které doprovodí textové panely, na nichž se návštěvníci dozví, jak probíhal převrat v Táboře den po dni,“ přiblížila Lenka Vandrovcová, první z dvojice kurátorek výstavy.

Po vstupu do galerie se návštěvníci ocitnou mezi prvoválečnými pomníky a památnými stromy, které střeží italský a ruský legionář jako v době oslav 28. října v období první republiky. Exponáty jako pamětní listy s podpisy politiků, kteří navštívili Tábor po vzniku republiky, například Karel Kramář a Václav Klofáč, společně s vyobrazením návratu legionářů do vlasti od Josefa Váchala nás přenesou do období krátce po válce a následujících dvou let.

„V tomto období místní přivítali vojáky a legionáře vracející se z fronty a politiky, kteří se zasloužili o vznik republiky jmenovitě T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář a další,“ vypočítává druhá kurátorka výstavy Jitka Vandrovcová.

V druhé místnosti se návštěvník přenese do válečného Tábora. „Několik textových panelů připomene přítomnost válečných vystěhovalců z Haliče a Tyrolska, vojenské lazarety a záložní nemocnice Červeného kříže, které postupně obsadily osm objektů ve městě, mezi které patřily školy a hostince,“ jak připomíná kurátorka Lenka Vandrovcová. Návštěvníci budou mít možnost zjistit, jak byl v Táboře za války bohatý kulturní život nebo kolik stály základní životní potřeby a jakým způsobem je lidé získávali. „Autentickou atmosféru navodí například zákoutí bytu táborské švadleny, potravinové lístky, vyhlášky a fotografie,“ dodává Jitka Vandrovcová.

V létě se výstava přesune do táborských ulic a náměstí, kde budou textové panely zasazeny do autentického prostředí. K výstavě vznikne i doprovodná publikace se stejnojmenným názvem, která v podstatě zreviduje a dokončí publikaci, kterou roku 1916 vydal tehdejší starosta Alois Kotrbelec pod názvem „Jak žili jsme v Táboře za válečné doby roku 1914–1915“.
 
Více informací na www.husitskemuzeum.cz/


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Pusťte Donnu k maturitě!

Divadlo / komedie
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
11.12.2018 od 19:00 hod.

 

iShorts - Jak přežít vánoce

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
11.12.2018 od 20:00 hod.

 

Vánoční výstava

Výstava / Vernisáž výstavy
Spektrum Sezimovo Ústí
11.12.2018 - 19.12.2018 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

Skleněný strop

Divadlo / drama
Městské divadlo Český Krumlov
11.12.2018 od 19:30 hod.