PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Pátek, 13.04.2018 / článek

 

Pátým rokem si v České republice připomínáme stoleté výročí prvoválečného světového konfliktu a letos navíc i vznik Československé republiky. Při této příležitosti Husitské muzeum ve spolupráci s městem Tábor připravilo výstavu s názvem Velké návraty aneb Jak žili jsme v Táboře před sto lety. Výstavu můžete zhlédnout v prostorách Staré radnice do konce září. 

Od konce března si mohou návštěvníci Husitského muzea prohlédnout autentické dokumenty, fotografie a předměty, které zasáhly do naší historie. „V prostorách gotického sálu budou k vidění plakáty z období počátku republiky, které doprovodí textové panely, na nichž se návštěvníci dozví, jak probíhal převrat v Táboře den po dni,“ přiblížila Lenka Vandrovcová, první z dvojice kurátorek výstavy.

Po vstupu do galerie se návštěvníci ocitnou mezi prvoválečnými pomníky a památnými stromy, které střeží italský a ruský legionář jako v době oslav 28. října v období první republiky. Exponáty jako pamětní listy s podpisy politiků, kteří navštívili Tábor po vzniku republiky, například Karel Kramář a Václav Klofáč, společně s vyobrazením návratu legionářů do vlasti od Josefa Váchala nás přenesou do období krátce po válce a následujících dvou let.

„V tomto období místní přivítali vojáky a legionáře vracející se z fronty a politiky, kteří se zasloužili o vznik republiky jmenovitě T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář a další,“ vypočítává druhá kurátorka výstavy Jitka Vandrovcová.

V druhé místnosti se návštěvník přenese do válečného Tábora. „Několik textových panelů připomene přítomnost válečných vystěhovalců z Haliče a Tyrolska, vojenské lazarety a záložní nemocnice Červeného kříže, které postupně obsadily osm objektů ve městě, mezi které patřily školy a hostince,“ jak připomíná kurátorka Lenka Vandrovcová. Návštěvníci budou mít možnost zjistit, jak byl v Táboře za války bohatý kulturní život nebo kolik stály základní životní potřeby a jakým způsobem je lidé získávali. „Autentickou atmosféru navodí například zákoutí bytu táborské švadleny, potravinové lístky, vyhlášky a fotografie,“ dodává Jitka Vandrovcová.

V létě se výstava přesune do táborských ulic a náměstí, kde budou textové panely zasazeny do autentického prostředí. K výstavě vznikne i doprovodná publikace se stejnojmenným názvem, která v podstatě zreviduje a dokončí publikaci, kterou roku 1916 vydal tehdejší starosta Alois Kotrbelec pod názvem „Jak žili jsme v Táboře za válečné doby roku 1914–1915“.
 
Více informací na www.husitskemuzeum.cz/


Fotografie


Autor: - i -

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milenky starého kriminálníka

Kino / film / komedie / + živá hudba
Divadelní park
17.07.2018 od 21:00 hod.

 

Do vesmíru!

Pro děti / prázdninový program pro děti
Jednota
17.07.2018 od 08:00 hod.

 

Letní kino 2018 - Hurvínek a kouzelné muzeum

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
17.07.2018 od 21:00 hod.