PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Velké návraty aneb jak žili lidé v Táboře před sto lety. Výstava se přesune i do ulic

Pátek, 13.04.2018 / článek

 

Pátým rokem si v České republice připomínáme stoleté výročí prvoválečného světového konfliktu a letos navíc i vznik Československé republiky. Při této příležitosti Husitské muzeum ve spolupráci s městem Tábor připravilo výstavu s názvem Velké návraty aneb Jak žili jsme v Táboře před sto lety. Výstavu můžete zhlédnout v prostorách Staré radnice do konce září. 

Od konce března si mohou návštěvníci Husitského muzea prohlédnout autentické dokumenty, fotografie a předměty, které zasáhly do naší historie. „V prostorách gotického sálu budou k vidění plakáty z období počátku republiky, které doprovodí textové panely, na nichž se návštěvníci dozví, jak probíhal převrat v Táboře den po dni,“ přiblížila Lenka Vandrovcová, první z dvojice kurátorek výstavy.

Po vstupu do galerie se návštěvníci ocitnou mezi prvoválečnými pomníky a památnými stromy, které střeží italský a ruský legionář jako v době oslav 28. října v období první republiky. Exponáty jako pamětní listy s podpisy politiků, kteří navštívili Tábor po vzniku republiky, například Karel Kramář a Václav Klofáč, společně s vyobrazením návratu legionářů do vlasti od Josefa Váchala nás přenesou do období krátce po válce a následujících dvou let.

„V tomto období místní přivítali vojáky a legionáře vracející se z fronty a politiky, kteří se zasloužili o vznik republiky jmenovitě T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář a další,“ vypočítává druhá kurátorka výstavy Jitka Vandrovcová.

V druhé místnosti se návštěvník přenese do válečného Tábora. „Několik textových panelů připomene přítomnost válečných vystěhovalců z Haliče a Tyrolska, vojenské lazarety a záložní nemocnice Červeného kříže, které postupně obsadily osm objektů ve městě, mezi které patřily školy a hostince,“ jak připomíná kurátorka Lenka Vandrovcová. Návštěvníci budou mít možnost zjistit, jak byl v Táboře za války bohatý kulturní život nebo kolik stály základní životní potřeby a jakým způsobem je lidé získávali. „Autentickou atmosféru navodí například zákoutí bytu táborské švadleny, potravinové lístky, vyhlášky a fotografie,“ dodává Jitka Vandrovcová.

V létě se výstava přesune do táborských ulic a náměstí, kde budou textové panely zasazeny do autentického prostředí. K výstavě vznikne i doprovodná publikace se stejnojmenným názvem, která v podstatě zreviduje a dokončí publikaci, kterou roku 1916 vydal tehdejší starosta Alois Kotrbelec pod názvem „Jak žili jsme v Táboře za válečné doby roku 1914–1915“.
 
Více informací na www.husitskemuzeum.cz/


Fotografie


Autor: - i -

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce