PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Divadlo Continuo uvede novou inscenaci o pěti minutách svobody

Divadlo Continuo uvede novou inscenaci o pěti minutách svobody

Pátek, 16.03.2018 / článek + video

 

Divadlo Continuo uvádí novou inscenaci Poledne, která je inspirovaná událostmi, jež se odehrály 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě a knihou Poledne Natalie Gorbaněvské. Premiéra se koná v sobotu 17. března od 19 hodin na Švestkovém Dvoře v Malovicích, pražská premiéra pak 22. a 23. března v prostoru La Fabrika.

25. srpna 1968, čtyři dny po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, přichází na Rudé náměstí v Moskvě drobná žena. Před sebou tlačí kočárek s tříměsíčním synem. V peřince má chlapeček přibalený ručně psaný transparent s nápisem Za vaši a naši svobodu. Společně se ženou usedá sedm dalších lidí na dlažbu a roztahuje své transparenty právě ve chvíli, kdy hodiny na Spasské věži odbíjejí poledne.

Demonstrace byla během několika minut rozehnána tajnými agenty KGB a její účastníci pozatýkáni. Následovaly výslechy, soudy, vězení, vyhnanství, pracovní tábory a nucené umístění v psychiatrických léčebnách. Natalie Gorbaněvská, v té době matka malého dítěte, byla zatčena až po více než roce. Než se tak v prosinci 1969 stalo, informovala pravidelně zahraniční média o procesu s jejími kolegy a přáteli a o průběhu líčení napsala knihu Poledne, po jejímž vydání na západě se stal případ světoznámým. Po soudním procesu, připomínajícím špatnou divadelní hru byla Natalia Gorbaněvská, stejně jako řada dalších tehdejších sovětských disidentů (Viktor Fajnberg, Vladimir Bukovský), umístěna v psychiatrické léčebně pro údajnou schizofrenii se specifickou diagnózou tehdejšího brežněvovského režimu „blud reformismu“. Po propuštění emigrovala v roce 1975 do Paříže, kde žila až do své smrti v roce 2013.

„Inscenace, kterou připravujeme na základě její poezie a života, v sobě spojuje dokumentární divadlo vyprávějící o událostech, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968 a výtvarné fyzické divadlo neodbytných obrazů inspirovaných poezií Natalie Gorbaněvské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let.“, popisuje představení Pavel Štourač, umělecký vedoucí souboru Continuo.

Výtvarná koncepce je dílem Pavla a Heleny Štouračových; živý hudební doprovod inscenace pak obstarává smyčcové kvarteto v působivých kompozicích Elii Morettiho, dlouholetého spolupracovníka souboru.

Na přípravě inscenace spolupracovali mezi dalšími Libor Dvořák - překladatel, novinář, redaktor a komentátor Českého rozhlasu, Jana Klusáková – rozhlasová a televizní moderátorka, novinářka a překladatelka, Adam Hradilek – historik, Ústav pro studium totalitních režimů, Michaela Stoilová – překladatelka z ruštiny a angličtiny, Milan Dvořák – tlumočník a překladatel z ruštiny, přeložil knihu Natalie Gorbaněvské Poledne.

Osobní výpovědi poskytli Viktor Fajnberg – účastník demonstrace, Pavel Litvínov – účastník demonstrace, Tatjana Bajevová – účastnice demonstrace, Jaroslav Gorbaněvský – syn Natalie Gorbaněvské, Pavel Marčenko, Alexander Daniel – synové Larisy Bogorazové, účastnice demontrace a další.

Inscenaci provází tematická instalace otevřená 1 hodinu před začátkem představení a po skončení


17.3. 2018


22. a 23.3. 2018


informace: www.continuo.cz/poledne/

 


Fotografie


Autor: - i - , Adéla Vosičková

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce