PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Peklo i ráj západní Afriky. U Vykulené sovy se koná beseda s promítáním o Guineji

Peklo i ráj západní Afriky. U Vykulené sovy se koná beseda s promítáním o Guineji

Středa, 14.03.2018 / článek

 

Přednáška o západoafrické Guineji, zemi s temperamentními, usměvavými lidmi a krásnou přírodou, se koná v pátek 16. března od 20 hodin v písecké kavárně Vykulená sova. Jak se žije v zemi, která je často zmítaná politickými nepokoji, chudobou a nemocemi včetně eboly?

V Guineji jsou bohatými lidmi ti, kteří mají práci a vydělávají více než jeden dolar denně, přitom by Guinea mohla být zemí neskutečně bohatou – má naleziště zlata, diamantů, bauxitu a dalších nerostných surovin. Je zde ale stále vysoké procento negramotných a čtvrtina dětí se nedožije svých pátých narozenin.

Většina dětí v Guineji také nemá možnost vzhledem ke špatné finanční situaci rodiny navštěvovat školu, kromě her na ulici tráví hodně času domácími pracemi a starostí o mladší sourozence, nebo pomáhají s prací na domácích políčkách a prodávají potom u cest vypěstované plodiny.

Organizace Wontanara se snaží situaci dětí v této chudé africké zemi zlepšit a umožnit jim tak lepší budoucnost, která by významně prospěla i jejich zemi. Věnuje se především adopcím na dálku, kurzům řemesel, stavbám nových škol a zdravotnických center.

Pomoc v Guineji má smysl, díky dárcům se tam podařilo postavit již sedm škol, které umožňují vzdělání více než 3000 dětem, některé děti se vyučí řemeslu, jiné vystudují střední školu a některé pokračují i v univerzitním vzdělání.

Pro menší děti je kromě čtení, psaní a dalších dovedností důležité naučit se francouzštinu jako úřední jazyk, v Guineji je mnoho rozdílných jazyků podle jednotlivých etnických skupin, nejpočetněji jsou zastoupeni Fulbové, Soussu a Malinke, děti zvláště na venkově znají z rodiny jen tyto místní jazyky a na úřadech nebo u lékaře by se nemusely domluvit.

Jak se lidem v Guineji žije? Jaké jsou příčiny chudoby a možnosti jejího zlepšení?Jaké projekty včetně adopcí na dálku v Guineji provozuje česká nezisková organizace Wontanara ve spolupráci s místními koordinátory? 

To se dozví návštěvníci besedy s promítáním v píseckém kávovém klubu a pražírně Vykulená sova. Vstupné je dobrovolné a bude věnováno na projekty Wontanara (www.wontanara.cz), především na dostavbu školy v Menyi.  


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Skleněný strop

Divadlo / Milostný trojúhelník
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Beseda s Martinem Šonkou

Ostatní / setkání / beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019 od 15:00 hod.
vícedenní akce

 

Putovní výstava Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019
vícedenní akce