PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café bude v Budějovicích o mozku, do Hradce přijede Jiří Grygar

Science Café bude v Budějovicích o mozku, do Hradce přijede Jiří Grygar

Pondělí, 12.03.2018 / článek

 

Pravidelná setkání příznivců vědy pořádaným pod názvem Science Café pokračují v jižních Čechách i v březnu. V úterý 13. března se v Českých Budějovicích bude přednášet o mozku a imunitě, ve čtvrtek 15. března se v Jindřichově Hradci podívají na 70. výročí Velkého třesku, tedy spíš vzniku myšlenky, že takto vznikl vesmír.

Březen je měsícem, v němž se tradičně odehrává vědecký festival Akademie věd ČR nazvaný Týden mozku. A od počátku Science Café v Českých Budějovicích tuto tradici ctí, takže i letos je připravena přednáška o mozku.

"Myslíme, že mozek, ač se jím zaobírají tisíce vědců různých odborností po celém světě, je stále jen velmi málo probádanou strukturou a ani 100 Science Café by nám nestačilo na to, abychom odhalili všechna jeho tajemství.Tentokráte se budeme věnovat vztahu mozku a imunity,"
přibližují program pořadatelé.

Tentokrát o mozku bude přednášet doktorka Zuzana Libá (Klinika dětské neurologie 2. Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole), specialistka na dětskou neurologii, která přiblíží vztah mozku a imunity a pokusí se odpovědět na některé z otázek.Těmi mohou být: Proč je ochrana mozku důležitá a kdo jej chrání? Co se děje, když je mozek v ohrožení? Jak spolu komunikují dva důležité systémy jakými je nervový a imunitní a který z nich má navrch?

Přednáška se koná v budějovické kavárně Horká vana od 18 hodin, vstupné je 30 korun. 


V Jindřichově Hradci s Jiřím Grygarem

Science Café v Jindřichově Hradci se podařilo po krátké odmlce obnovit a začlenit do kalendáře kulturních akcí města jako pravidelnou položku. Uskuteční se ve čtvrtek 15. března od 18 hodin. 

"Jsme za to rádi a děkujeme všem - pravidelným i příležitostným návštěvníkům za to, že Science Café v Hradci zase žije. Bez vás by to nešlo. Upozorňujeme všechny zájemce, že přednáška se tentokráte uskuteční v Konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici a netradičně proběhne ve čtvrtek," říkají pořadatelé.

Hostem tentokrát bude astrofyzik Jiří Grygar (AV ČR), nestor popularizace vědy v Česku i na Slovensku.  Ten bude přednášet o Velkém třesku, který "slaví" kulaté výročí. V dubnu to bude 70 let od okamžiku, kdy astrofyzik George Gamov spolu s dalšími dvěma kolegy zveřejnil průlomovou práci představující teorii Velkého třesku zformulovanou na základě výpočtů a exaktních postupů. Vstupné na besedu je 30 Kč.  

 


Fotografie


Autor: - i , jp -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019 od 15:00 hod.
vícedenní akce

 

Putovní výstava Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019
vícedenní akce

 

Skleněný strop

Divadlo / Milostný trojúhelník
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Beseda s Martinem Šonkou

Ostatní / setkání / beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.03.2019 od 19:00 hod.