PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Desátá Pecha Kucha Night Vodňany bude o sladkém i „sladkém“ životě

Desátá Pecha Kucha Night Vodňany bude o sladkém i „sladkém“ životě

Čtvrtek, 01.03.2018 / článek + video

 

Tradičně zajímavý a pestrý bude večer jubilejní desáté vodňanské Pecha Kucha Night. Ta se koná v pátek 2. března od 20 hodin ve vodňanském MEVPISu (Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany) a má téma Sladký život. Jako vždy tuto akci pořádá spolek Vodňany žijou.

Na desáté vodňanské Peche se představí sedm vystupujících a kromě nich přijdou ještě dvě překvapení.

Jedním z prezentujících bude Ellen Makumbirofa, slamerka, básnířka a studentka. Na mistrovství České republiky ve slamu, což je specifický styl básnického přednesu, skončila v roce 2016 druhá. Říká o sobě: „Jsem mulatka, jsem látka, jsem lepicí páska, jsem kráska i krásy jatka. Nejsem Asiatka, ale Afričeška. Je mi dvacet jedna, studuju psychologii, píšu a performuji básně, písně i slamy, tančím, zpívám a hraju divadlo. Snůška protikladů. Bitevní loď. Fontána emocí.
Světlo, co žádá si o smrt.“


Vodňanský včelař Josef Tlapa bude mluvit o tom, jak sladký je život včelaře, zda kromě sladkosti medu přináší i nějaké hořké chvilky.

Ornitolog a zoolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian pohovoří možná i o tom, jak sladké je kroužkování ptáků na rybníku Řežabinec u Ražic, na kterém se každoročně velice výraznou měrou podílí.

Vystoupí i Václav Boček, lékař z Písku, básník a sborový zpěvák, který vede soubor Stříbrné větry, a ptá se: „Jakou musí mít život chuť, aby byl sladký? A co když chutná jako u mámy nebo umami, kam až nás jazyk odmámí? Neurověda a poezie, medicína a hudba, neurověda a hudba, medicína a poezie, neurověda a medicína, poezie a hudba.“

Do Vodňan přijede i Petr Cígler, mezinárodně uznávaný vědec, úspěšný skladatel vážné hudby a sběratel likérů. Na Pecha Kucha Night bude hovořit o nanočásticích. „Z pohledu virů jsou buňky velké asi jako domy pro člověka. Stejně jako lidé mohou do domů vstoupit a opravit je zevnitř, pomocí nanočástic velikosti virů je možné do buněk nejen proniknout a léčit je, ale i účinně zabíjet. Na příkladu nanoarchitektur založených převážně na zlatě a diamantu ukážu, jak by se mohla v budoucnosti výhodně léčit rakovina pomocí jedné elegantní nanotechnologie."

V MEVPISu se představí i činorodá žena Zuzana Návarová z vodňanské firmy Čokoláda Navaro. Jejím heslem při tvorbě kvalitní čokolády je „Co nenajdete u jiných, najdete u nás.“

Úplně jiný odstín tématu Sladký život popíše Roman Szpuk. Tento básník a spisovatel pozoruje počasí z meteorologické stanice na šumavském Churáňově už dvacet let. Bouře, mraky a další jevy na obloze ho přitahují už od dětství.

Vstupné na desátou Pecha Kucha Night Vodňany bude jako tradičně dobrovolné a výtěžek použije pořádající spolek Vodňany žijou pro pořádání dalších kulturních akcí.


PKN,
která pochází z Tokia a její název znamená v japonštině „povídání”, se koná ve více než tisícovce měst po celém světě, a jejich prakticky každým dnem roste. Princip PKN je velice jednoduchý: každý prezentující promítá 20 obrázků a ke každému hovoří 20 vteřin. Je tak zajištěno, že se člověk dozví mnoho zajímavého za velmi krátkou dobu. V pátek 2. března od 20 hodin se ve Vodňanech Pecha Kucha Night uskuteční podesáté. „Jihočeské Benátky“ jsou tak jedním z nejmenších měst na světě, kde se PKN koná.
Autorem plakátu je jako u předchozích devíti večerů Pecha Kucha Night Vodňany grafik Jaromír Hárovník. http://verypopularoffice.com/


www.facebook.com/vodnanyzijou
www.Vodnanyzijou.cz
www.Pechakucha.org

Videopozvánka

 


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Skleněný strop

Divadlo / Milostný trojúhelník
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Beseda s Martinem Šonkou

Ostatní / setkání / beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019 od 15:00 hod.
vícedenní akce

 

Putovní výstava Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019
vícedenní akce