PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café pokračuje v Budějovicích i Hradci. Tentokrát na zvířecí téma

Science Café pokračuje v Budějovicích i Hradci. Tentokrát na zvířecí téma

Úterý, 13.02.2018 / článek

 

V následujících dnech se mohou příznivci vědy těšit na další dvě pokračování Science Café. V Českých Budějovicích se bude dnes, v úterý 13. února, řešit etologie Goril v Zoologické zahradě v Praze, o týden později, 21. února, v Jindřichově Hradci zase problematika domácích zvířat a infanticitidy - zabíjení mláďat.  

Gorily jsou jedním z nejbližších biologických příbuzných člověka. Pokud by někdo chtěl toto tvrzení zpochybnit, stačí, aby se jim zadíval do tváře a do očí. Chování goril, zvláště pak goril horských, bylo dlouhou dobu tajemstvím skrytým divokou džunglí.

Nejslavnější vědkyně Dian Fosseyová, která toto tajemství pomohla odhalit a popřít mnoho mýtů kolem goril panujících, za svoji snahu zaplatila životem. Ale to je jiný příběh.

Gorily jsou velmi ohroženým druhem a mnohé z nich nacházejí útočiště v zoologických zahradách, byť to veřejnost nemusí vždy jako útočiště vnímat. Jak se daří gorilám v pražské zoologické zahradě a jak se to projevuje v jejich chování, přiblíží student Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Jan Bedřich. V úterý 13. února od 18 hodin v českobudějovické Kavkárna. Vstupné je 30 korun. Odkaz na událost ZDE

Proč někteří zabijí svá mláďata?

V Hradci bude Science café věnováno našemu soužití s těmi spoluobyvateli planety Země, kteří se dobrovolně či nedobrovolně rozhodli sdílet s námi naše osudy, a to do té míry, že tomu "obětovali" i svoji podobu a svoje "mravy". Je tomu tak skutečně? Skutečně člověk ovlivnil domestikovaná zvířata se vším všudy a předělal je k obrazu svému?

"Stále častěji se však prokazuje, že tomu tak vůbec nemusí být. Mechanismy chování, prověřené přírodním výběrem v soutěži o přežití a předávání genů do dalších generací, přežívají v domácích mazlíčcích a dál řídí reprodukci podle osvědčených pravidel. Zvířecí vnímání bezpečného a vhodného prostředí pro reprodukci se s lidským bohužel často míjí natolik, že chovatelé svou péčí nevědomky přispívají k neúspěšné reprodukci svých miláčků", říká profesor etologie Luděk Bartoš z oddělení etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby a profesor na České zemědělské univerzitě v Praze.

Změnila domestikace chování a životní strategie zvířat? V čem se liší naši domácí mazlíčkové od svých divokých předků? Poznáme to vůbec? Může naše péče třeba o koně nebo o psy zabíjet jejich nenarozená mláďata? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět host odpovědět. 

Jindřichohradecké Science café se koná 21. února od 18 hodin v Caffé della Cittá, vstupné bude 30 korun. Odkaz na událost ZDE

 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino 2018 - Po strništi bos

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
21.08.2018 od 20:30 hod.

 

Invaze 18

Ostatní / happening
Malšice
21.08.2018

 

50 let od invaze

Hudba / koncert / hudba - projekce
Univerzita Tábor
21.08.2018 od 18:00 hod.