PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café pokračuje v Budějovicích i Hradci. Tentokrát na zvířecí téma

Science Café pokračuje v Budějovicích i Hradci. Tentokrát na zvířecí téma

Úterý, 13.02.2018 / článek

 

V následujících dnech se mohou příznivci vědy těšit na další dvě pokračování Science Café. V Českých Budějovicích se bude dnes, v úterý 13. února, řešit etologie Goril v Zoologické zahradě v Praze, o týden později, 21. února, v Jindřichově Hradci zase problematika domácích zvířat a infanticitidy - zabíjení mláďat.  

Gorily jsou jedním z nejbližších biologických příbuzných člověka. Pokud by někdo chtěl toto tvrzení zpochybnit, stačí, aby se jim zadíval do tváře a do očí. Chování goril, zvláště pak goril horských, bylo dlouhou dobu tajemstvím skrytým divokou džunglí.

Nejslavnější vědkyně Dian Fosseyová, která toto tajemství pomohla odhalit a popřít mnoho mýtů kolem goril panujících, za svoji snahu zaplatila životem. Ale to je jiný příběh.

Gorily jsou velmi ohroženým druhem a mnohé z nich nacházejí útočiště v zoologických zahradách, byť to veřejnost nemusí vždy jako útočiště vnímat. Jak se daří gorilám v pražské zoologické zahradě a jak se to projevuje v jejich chování, přiblíží student Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Jan Bedřich. V úterý 13. února od 18 hodin v českobudějovické Kavkárna. Vstupné je 30 korun. Odkaz na událost ZDE

Proč někteří zabijí svá mláďata?

V Hradci bude Science café věnováno našemu soužití s těmi spoluobyvateli planety Země, kteří se dobrovolně či nedobrovolně rozhodli sdílet s námi naše osudy, a to do té míry, že tomu "obětovali" i svoji podobu a svoje "mravy". Je tomu tak skutečně? Skutečně člověk ovlivnil domestikovaná zvířata se vším všudy a předělal je k obrazu svému?

"Stále častěji se však prokazuje, že tomu tak vůbec nemusí být. Mechanismy chování, prověřené přírodním výběrem v soutěži o přežití a předávání genů do dalších generací, přežívají v domácích mazlíčcích a dál řídí reprodukci podle osvědčených pravidel. Zvířecí vnímání bezpečného a vhodného prostředí pro reprodukci se s lidským bohužel často míjí natolik, že chovatelé svou péčí nevědomky přispívají k neúspěšné reprodukci svých miláčků", říká profesor etologie Luděk Bartoš z oddělení etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby a profesor na České zemědělské univerzitě v Praze.

Změnila domestikace chování a životní strategie zvířat? V čem se liší naši domácí mazlíčkové od svých divokých předků? Poznáme to vůbec? Může naše péče třeba o koně nebo o psy zabíjet jejich nenarozená mláďata? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět host odpovědět. 

Jindřichohradecké Science café se koná 21. února od 18 hodin v Caffé della Cittá, vstupné bude 30 korun. Odkaz na událost ZDE

 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Novovčelnický uzlík - zrušeno

Sport / Hasičská soutěž
sportovní stadion - fotbalové hřiště
20.05.2018 od 13:00 hod.

 

DDT - premiéra hry

Divadlo / komedie
SPŠ Tábor - sál
20.05.2018 od 19:00 hod.