PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Představení Děti Lví srdce se hrálo ve Sladovně posté. Bude tahákem jarních prázdnin

Představení Děti Lví srdce se hrálo ve Sladovně posté. Bude tahákem jarních prázdnin

Pátek, 12.01.2018 / fotoreport + článek

 

Hlediště z dřevěných palet, baletizol, na nějž se promítají animace, dva herci a tři desítky převážně dětských diváků, kteří se zapojují do děje a pomáhají svým pohybem vyprávět dobrodružný příběh - takové je představení Děti Lví srdce, které v písecké Galerii hrou Sladovna nadchlo tisíce návštěvníků během více než stovky repríz. Pro velký úspěch rozhodli pořadatelé představení prodloužit do 18. března. 

Nevšední představení, mezi jehož unikátnosti patří významné zapojení diváků do děje, vznikalo ve spolupráci s italskou divadelní společností TPO v Pratu, kde mělo světovou premiéru. TPO (Teatro di Piazza o d'Occasione) je společnost, která se svým názvem váže k dřívějším dobám - konkrétně k 17. století, kdy byli herci vytlačeni z divadel a byli nuceni hrát ve veřejném prostoru. Tvorba TPO je však paradoxně prošpikována inovativními nápady a jejím poznávacím znamením je využití moderních technologií.

Přelomovým bylo pro TPO setkání s inženýrem Martinem von Güntenem, které se uskutečnilo v roce 2001.

„Lidé nás žádali o další klasická představení, ale my už jsme z klasického pojetí divadelních projektů byli unavení a začali jsme hledat něco odlišného. Tehdy neexistovaly tablety, chytré telefony a neexistoval ani koncept interaktivity. Právě v tu dobu jsem potkal Martina, a zeptal jsem se ho, zda by bylo možné, dát pod koberec senzory, které by po doteku zahrály, nebo vytvořily jinou akci,"
vysvětluje umělecký ředitel TPO Davide Venturini.

TPO tehdy svému nápadu věřilo natolik, že do vývoje investovalo veškeré finančné prostředky. Risk se vyplatil a italští divadelníci slavili s dosud nevídanými představeními úspěch po celém světě a s moderními technologiemi začali pracovat ještě mnohem intenzivněji.Nepřeberných zkušeností TPO využila v loňském roce též bývalá ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová, která Davide Venturiniho z italské společnosti oslovila s návrhem spolupráce na projektu Děti Lví srdce. „Spolupráce se Sladovnou byla pro nás v mnoha směrech odlišná, protože my se zaměřujeme na tanec a Děti Lví srdce jsou založené na příběhu a jednoduchém textu. Těchto prostředků jsme doposud nevyužívali," vysvětluje Davide Venturini.

„Byl to složitý úkol a v průběhu jsme řešili několik důležitých otázek. Například tu, zda budou představení hrát herci či tanečníci, nebo zda budou v hlavní roli i děti. Řešili jsme také, jak budou technologie v příběhu působit a fungovat. Měli jsme různé názory a nakonec vznikli dvě verze představení, které jsou obě velmi zajímavé - jedna taneční a jedna herecká,"
přiblížil vývoj představení Davide Venturini, který se podílel na jeho implementaci přímo v písecké Sladovně.Výsledkem česko-italské spolupráce je unikátní představení, které je vytvořené speciálně pro dětská muzea, galerie či zařízení podobného typu. Členové TPO přispěli k vývoji svými světově prověřenými dlouholetými zkušenostmi s využíváním technologií a svým know-how, písecká galerie pak přidala umění vyprávět příběhy a zaujmout dětské návštěvníky. Ve Sladovně v jihočeském Písku se Děti Lví srdce představily poprvé 3. října 2017 a hrát se budou až do konce jarních prázdnin 18. března.
 


Fotografie


Autor: Petr Brůha, foto: David Veis

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Vernisáž výstavy Výtvarníci Milevska a okolí

Výstava
Milevsko - Galerie M
18.01.2019 od 17:00 hod.

 

Novoroční symfonický koncert (Václav Hudeček, Jan Mráček...)

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
18.01.2019 od 19:00 hod.

 

Bastard's Party Vol. I

Hudba / koncert
MC Fabrika
18.01.2019 od 20:00 hod.

 

Welicoruss (Rus) + Blamage

Hudba / koncert / melodic metal - black metal
Velbloud
18.01.2019 od 20:00 hod.