PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vánoční sbírka pro Afriku v jindřichohradeckém Kolonial Coffee chce pomoci dětem

Vánoční sbírka pro Afriku v jindřichohradeckém Kolonial Coffee chce pomoci dětem

Pondělí, 25.12.2017 / fotoreport + článek

 

Do 5. ledna probíhá v Kolonial coffee v Jindřichově Hradci sbírka školních potřeb pro děti v západoafrické Guineji, potřebné jsou především psací potřeby (tužky, propisky, pastelky, fixy), gumy a ořezávátka (nenoste sešity). Sbírka je pro školy spolupracující s organizací Wontanara, která se také mimo další aktivity věnuje projektu adopcí dětí na dálku, kdy můžete sponzorovat studium konkrétního dítěte a o jeho průběhu budete pravidelně informováni. Děti píšou pravidelně svým „adoptivním rodičům“ dopisy, kreslí obrázky a školy zasílají jejich vysvědčení.  

Wontanara
také zajištˇuje základní lékařskou péči, podílí se na stavbě škol (aktuálně také probíhá sbírka na stavbu školy), vrtů na pitnou vodu a na mnoha dalších aktivitách.

"V Africe je možnost vzdělání stále velmi obtížně dostupná, vzdělání není zdarma, je potřeba platit školné, na které často rodiny nacházející se v podmínkách extrémní chudoby nemají, přitom právě vzdělaní lidé by mohli Africe přinést lepší budoucnost, podílet se na vytvoření dobré infrastruktury, pracovních míst, budování průmyslu a služeb," říká iniciátorka sbírky na jihu Čech Kateřina Duchoňová. 

V současné době se Afričané živí převážně drobným zemědělstvím, které sotva stačí na chudou obživu a většinou nemají dostatek financí na to, aby dětem zajistili vzdělání. Děti se potom musí od raného věku podílet na práci v domácnosti a na poli. Afrika je velmi bohatá především na nerostné suroviny, ale z nich těží užitek převážně vyspělé země a úzká vrstva bohatých lidí, kteří jsou momentálně u moci, a lidmi bez vzdělání je potom velmi snadné manipulovat. Na katastrofální úrovni je také tamní zdravotnictví, které je také zcela zpoplatněno a řada dětí se nedožije ani svých pátých narozenin.

Projekty Wontanara jsou úspěšné, díky pomoci dárců se podařilo v Guineji postavit již sedm škol, které umožňují vzdělání více než 3000 dětem, některé děti se vyučí řemeslu, jiné vystudují střední školu a některé pokračují i v univerzitním vzdělání.

Aktuálně je možné Wontanaru podpořit přinesením psacích potřeb, přispět na stavbu školy, vánoční dárkování pro děti nebo zapojit se do projektu adopce na dálku. Více informací lze nalézt na webových stránkách www.wontanara.cz

Další organizací, které by tato vánoční akce ráda pomohla je organizace Kola pro Afriku. Pomáhá v západoafrické Gambii a je také založena na podpoře vzdělávání tím, že umožňuje dětem dopravit se do školy na kolech. Školy jsou totiž pro africké děti obtížně dostupné i díky velkým vzdálenostem a děti jsou tak nuceny chodit denně do školy několik kilometrů, což je značně vyčerpávající. Kvůli velkým vzdálenostem se také stává vzdělání pro některé děti nedostupným, nebo nemají čas na dostatečnou přípravu do školy. Kola pro Afriku se točí také na principech dárcovství, dobrovolnictví, spolupráce a vlastní iniciativy lidí.Kola se přepravují v kontejnerech lodí do gambijského Banjulu a odtud se dále distribuují do partnerských škol.

Přeprava kontejnerem tvoří finančně nejnákladnější část celé cesty kola , a proto je v rámci sbírky možné přispět finančním příspěvkem na přepravu nebo darovacím certifikátem.O dalších možnostech pomoci se dozvíte na stránkách www.kolaproafriku.cz

Do Gambie bylo již odesláno 18 kontejnerů s koly, nářadím a náhradními díly a bylo darováno více než 20 000 kol.

"Za jakoukoliv formu pomoci předem děkuji! Sbírku lze podpořit přímo na místě v Kolonial coffee v Jindřichově Hradci, bližší informace také mohu poskytnout na emailu katerinaduchonova@seznam.cz," doplnila Kateřina Duchoňová. 
 


Fotografie


Autor: - i -

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino 2018 - Po strništi bos

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
21.08.2018 od 20:30 hod.

 

Invaze 18

Ostatní / happening
Malšice
21.08.2018

 

50 let od invaze

Hudba / koncert / hudba - projekce
Univerzita Tábor
21.08.2018 od 18:00 hod.