PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V táborské zoo se narodil první vzácný zubr

V táborské zoo se narodil první vzácný zubr

Pátek, 01.12.2017 / článek

 

Táborská zoologická zahrada chová od roku 2016 pětičlenné stádo bělověžské linie zubra evropského. Tato linie je v současné době z genetického hlediska považována za nejvhodnější pro ochranářské projekty návratu zubrů do středoevropské krajiny a pouze táborská zoo má nyní možnost tato zvířata vracet zpět do jejich přirozeného prostředí české přírody. Zoo se po roce od sestavení chovného stáda dočkala prvního potomka, který se narodil na začátku listopadu.

„Několik dní před porodem se dominantní samice začala oddělovat od stáda, což bylo jasnou známkou, že zrození potomka se blíží. Sedmého listopadu v ranních hodinách se pak narodilo krásné mládě, které bylo od první chvíle velmi aktiní a ihned se napilo, což je vždy dobrým znamením, že je vše v pořádku“, popisuje radostnou událost, zoolog a manažer zahrady Ondřej Kott.

Zubr evropský je největším suchozemským obratlovcem Evropy, který byl však již před mnoha stoletími vyhuben na většině území svého původního rozšíření. Druh se na začátku 20.století ocitl na samé hranici zániku a jen díky společnému usilí několika evropských zemí se podařilo tyto impozantní kopytníky vskřísit a to takřka za pět minut dvanáct. Nyní se zubři pomalu vrací i do české přírody.

„Celý loňský rok jsme v úzké spolupráci s kolegy z České republiky a Polska věnovali sestavení nové chovné skupiny a stejně tak realizaci nového přírodního výběhu. Zubry jsme do Tábora přivezli ze tří míst v Evropě a při tranportech ujeli několik tisíc kilometrů. Realizace projektu byla velmi komplexní manažerská práce celého zoologického týmu a narozené mládě je jejím prvním skvělým výsledkem. Projekt však tímto teprve skutečně začíná", uvedl Ondřej Kott.

Zubrů žije na světě současně něco přes šest tisíc, ale k bezpečnému udržení druhu bychom potřebovali alespoň deset tisíc jedinců. Každé nově narozené mládě je tak velmi cenné. Táborský zubr patří mezi několik málo desítek, které se na českém územi narodily po více než tři sta letech, dodává zoolog.

Nevšedním bezprecedentním počinem táborské zoo byl v letoším roce i zpětný zápis zubra evropského do Evropské plemenné knihy, kterou vedou od počátku záchranného programu odborníci z Polska.

"V táborské zahradě žije i jedinec, náležící k takzvané nížinné-kavkazské linii. Původ rodičů šestileté zubří krávy je však neznámý. Ve spolupráci s kolegy z Waršavské univerzity se nám podařilo molekulárně-genetickou metodou určit příslušnost ke genetické linii a její čistotu. Jednoduše řečeno, zvíře je geneticky velmi hodnotné, a proto bylo poprvé v téměř staleté historii Plemenné knihy zubra evropského zpětně zapsáno a tím tak i pro záchranný program zachráněno", popisuje Kott.
 


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Česká hudba zní ...

Hudba / Jihočeská filharmonie
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
17.10.2018 od 19:00 hod.

 

iShorts - krátké lásky

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.10.2018 od 20:00 hod.