PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Novým ředitelem Sladovny bude Adam Langer, po pěti letech střídá Terezu Dobiášovou

Novým ředitelem Sladovny bude Adam Langer, po pěti letech střídá Terezu Dobiášovou

Pondělí, 20.11.2017 / článek

 

Po pěti letech v čele nejrychleji se rozvíjející dětské galerie, která byla v roce 2007 otevřena v jihočeském Písku, se její dosavadní ředitelka Tereza Dobiášová rozhodla ze svého postu odstoupit. Správní rada organizace na uvolněnou pozici ve Sladovně vypsala výběrové řízení a ve středu 8. listopadu zvolila nového ředitele. Od 1. ledna 2018 jím bude čtyřiatřicetiletý Adam Langer, který dva roky ve Sladovně působí jako vedoucí provozu. 

"Za správní radu velice děkuji dosavadní ředitelce Sladovny za odvedenou práci. Z pohledu členů správní rady šlo o skvělou spolupráci, která přinesla Sladovně výborné výsledky zejména v oblasti řádového nárůstu návštěvnosti. Za všechny členy správní rady ji přeji další podobné úspěchy i v jejích dalších projektech,"
zhodnotil předseda správní rady organizace Radek Boček a dodal, že Galerie hrou se pod vedením Terezy Dobiášové vydala vzhůru. Sladovna dosahovala skokového nárůstu návštěvnosti, došlo k naplnění koncepce, personální stabilizaci a především k získání respektu nejen v České republice, ale též mezi evropskými institucemi, s nimiž písecká galerie stále častěji spolupracuje.

Rok 2017 byl pro Sladovnu v mnoha směrech zásadní a přelomový. Oblíbený turistický cíl rodin s dětmi oslavil desáté výročí svého otevření, které podtrhlo nejúspěšnější léto v historii. Budovu galerie prošlo během července a srpna téměř 24 tisíc návštěvníků, což v konečném součtu znamenalo dvojnásobně překonaný dosavadní letní rekord z roku 2015.
Do Sladovny se nastálo vrátilo oblíbené Mraveniště Vladimíra Větrovského, mezi návštěvnicky vyhledávané expozice se zařadil autorský projekt Laboratoř a do výstavních sálů se znovu v obměněné podobě vrátila stálá výstava na téma dětské knižní ilustrace, které je pro píseckou galerii zásadní.

Vlastní konec


Závěr z vlastní vůle ukončeného funkčního období byl pro Terezu Dobiášovou ve znamení dvou významných událostí. Po čtyřech letech příprav uvedla ve Sladovně unikátní divadelní představení Děti Lví srdce, v němž kromě dvojice lektorů hrají hlavní roli dětští diváci.
Tato u nás dosud neprobádaná směs divadla, příběhu, zapojení diváků a moderních technologií v podobě promítaných animací a pohybových čidel byla jedním z hlavních lákadel 11. mezinárodní konference asociace Hands On, která sdružuje světové muzejní a galerijní instituce pracující s dětmi. V oblastech zahrnující přípravu na život v rychle se měnící digitální době, analytické uvažování, komplexní řešení problémů, týmovou práci či kreativitu, patří dnes Sladovna k organizacím, které udávají směr a nabízejí příklad.. Hlavním tématem pro Českou republiku významné události, byla budoucnost v rukách dětí – neformální vzdělávání jako nástroj sociální změny.

Právě Tereza Dobiášová stála v čele týmu, který říjnovou konferenci ve třech městech České republiky uspořádal. Plzeň, Písek a Prahu navštívilo tři sta významných pracovníků muzeí a galerií z celého světa, aby si vyměnili zkušenosti, ale také načerpali inspiraci.

„Odcházím po pěti intenzivních letech, které z mého hlediska hodnotím jako většinou úspěšné a krásné. Jsem vděčná, že jsem zde mohla pracovat, že jsem zde měla velkou svobodu tvořit a hledat cestu pro kulturu a neformální vzdělávání tak, jak jsem věřila, že je to správné,“ bilancuje Tereza Dobiášová a dále vysvětluje, proč odchází v době, kdy Sladovna zažívá nejúspěšnější období své historie: „Rezignuji z osobních důvodů. Na nejhlubší úrovni své bytosti jsem přesvědčená, že jsem Sladovně dala všechno, co jsem jí dát mohla a měla, a že mé další setrvání v této pozici by nebylo zdravé a správné ani pro mne, ani pro organizaci.“
 


Autor: - i -