PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sedmý ročník Jihočeského jazzového festivalu začíná. Sobotní večer ozdobí držitel Grammy Nicholas Payton

Sedmý ročník Jihočeského jazzového festivalu začíná. Sobotní večer ozdobí držitel Grammy Nicholas Payton

Středa, 09.08.2017 / článek

 

Sedmý ročník Jihočeského jazzového festivalu opět rozehraje po dva dny nejkrásnější budějovické zákoutí. Piaristické náměstí ožije 11. a 12. srpna jazzovou hudbou všech možných stylů. Ve dvou odpoledních a večerních blocích se odehrají koncerty ve stylu funky, latin jazzu, jazz ovlivněný world music, současný jazz, ale i blues.

Oba večery otevírají tradičně jihočeské hudební projekty, letos budějovičtí Extraditables se španělskou zpěvačkou Kayele. Další jihočeské zastoupení tvoří vltavotýnský saxofonový „guru“ Štěpán Markovič a kapela Gypsy Groove. Prostřední časy večerů obsadila kapela nejznámější české zpěvačky v oblasti latin music Yvonne Sanchez a velmi zajímavý, netradiční hudební projekt, který v posledním roce okouzlil poroty řady jazzových soutěží. Ľubomír Gaspar Cymbal Project je kapela vynikajících slovenských jazzmanů v čele s cimbálem jako sólovým nástrojem. Kapela, kde základní motivy skladeb vychází především z východoevropských tradic, vyhrála mezinárodní soutěž festivalu Mladí Ladí Jazz 2016.

Největšímu zájmu veřejnosti se ale těší hlavní večerní koncerty, které za 6 let existence akce ovládla řada vynikajících světových hudebníků a kapel. Jen namátkou Avishai Cohen, Incognito, Jazzanova, Richard Bonna, Eddie Palmieri, Joao Bosco, Eric Truffaz. Letošní ročník představí show americko - francouzské zpěvačky a performerky Niny Van Horn. Bluesmanka, která je pověstná svojí živelnou energií, kterou je schopna přenést během okamžiku na diváky. Právě tato žena přiváží do Budějovic se svým kvintetem hudební poctu věnovanou legendární černošské zpěvačce, pianistce, ale i aktivistce v oblasti lidských práv, Nině Simone.

Sobotní večer pak završí jeden z předních amerických trumpetistů a držitel ceny Grammy, Nicholas Payton s programem Afro-Caribbean Mixtape. Kapela vystoupí ve složení Nicholas Payton - trubka, Hammond B3, Fender Rhodes / Nat Reeves - kontrabas / Joe Dyson - bicí

Nicholas Payton se narodil v New Orleans v rodině s velkou hudební tradicí. Jeho matka byla klavíristka a zpěvačka, otec slavný kontrabasista. Již v raném dětství rodiče odhalili jeho hudební talent. První trumpetu dostal ve čtyřech letech, v devíti začal hrát s místními kapelami a ve věku 12 let byl členem All Stars Brass Band, se kterým zrealizoval velké množství vystoupení a turné.

N. Payton navštěvoval uměleckou střední školu pro kreativní umění, poté studoval na univerzitě pod vedením pianisty Ellisa Marsalise (otce Wyntona, Branforda, Delfeayo a Jasona).

Jako bandlídr nahrál řadu alb a cestoval po celém světě, a to jak s vlastními skupinami, stejně tak jako host jiných kapel. Jeho působivý životopis obsahuje dlouhý seznam umělců, se kterými pracoval na albech. Vystupoval a nahrával s jazzovými osobnostmi jako Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove.

Pro Verve Records v roce 1992 nahrál své první album „From This Moment“. O dva roky později se podílel na nahrávání soundtracku k filmu „Kansas City“ Roberta Altmana. V roce 1997 získal cenu Grammy za album Doc Cheatham a Nicholas Payton. "
Komponuje, aranžuje i produkuje vlastní hudbu v různých složeních - sólo, duo, trio, kvartet, kvintet, sextet i 21členný big band. Další pochvalné kritiky mu přineslo album z roce 2011. Jednalo se koncepční album „Bitches“ s 16 stopami, na kterých Payton zpívá a hraje nejen na trubku, ale i několik dalších nástrojů.

Na velkých světových turné doprovází hvězdy jako jsou Cassandra Wilson a Esperanza Spalding. V roce 2012 Payton vytvořil zatím své nejambicióznější dílo - „The Black American Symphony“. S velkým orchestrem chtěl zdůraznit význam americké černé hudby ke světové kultuře.

Budějovické vystoupení je jeho prvním koncertem v Čechách s kapelou a novým projektem Afro-Caribbean Mixtape. Spojuje v něm tradice svého rodného města s moderním jazzem, soulem, hip-hopem a dalšími hudebními vlivy.

Celý open air festival je doplněn úvodní warm up party 10.8. s kapelou Jazz Pilgrim z Pelhřimova ve spolkovém domě Slavie v River music clubu, ke se budou odehrávat také afterparty, kam se mohou přesunout diváci po skončení venkovních koncertů. V pátek 11.8. zahrají Charlie Band & Bobesh, host Jiří Halada a v sobotu zbrusu nový budějovický projekt Ja – tata music.

Jihočeský jazzový festival 2017 je realizován za výrazné podpory statutárního města České Budějovice a generálního partnera festivalu Skupině ČEZ.

Vstupenky na celý festival v symbolické ceně 100kč na každý den najdete v síti www.cbsystem.cz a budou v prodeji i na místě.

www.jcjf.czPodrobný program akce:


Čtvrtek 10.8. 20:30 River Music Club – DK Slavie
Warm-up party - Jazz Pilgrim (CZ)
Jsou z Pelhřimova a mají rádi jazz. Sedmičlenná kapela v bohatém nástrojovém obsazení.
Jazz, afro-cuban music.
Vstup zdarma / free entrance


Pátek 11.8. 17:00 Piaristické náměstí - 100kč


17:00 Extraditables (E/CZ) -
Jihočeské uskupení se španělskou zpěvačkou Raquel Perez / Kayele, kterou doprovází protřelí budějovičtí muzikanti. „Najazzlý“ repertoár i vlastní aranže skladeb od Santany či Stinga.
18:30 Yvonne Sanchez Band (CZ)
Latin jazz a soul v podání fenomenálního hlasu zpěvačky s polsko – kubánskými kořeny a kapely ve festivalovém obsazení.

20:00 Nina van Horn Quintet – Tribute to Nina Simone (F)
Francouzsko/americká zpěvačka Nina Van Horn je známá především ze světové bluesové scény, na které získala řadu cen. V Německu a ve Francii za své album Seven Deadly Sin cenu „Best blues electric CD“, v USA titul „Best stage performance“. Na Piaristické náměstí přiváží skvěle postavený program pocty jedné z nejslavnějších černošských zpěvaček.

22:30 Afterparty: River Music Club – DK Slavie
Charlie Band & Bobesh, host Jiří Halada
Spojení zkušených studiových hudebníků s frontmanem Jirkou Hebíkem. Všichni členové již od devadesátých let brázdí vody české klubové scény, natočili desítky hudebních alb, spolupracují s hvězdami českého popu jako jsou Karel Gott, Bára Basiková, Petr Kolář či Helena Vondráčková a další.
Vstup zdarma / free entranceSobota 12.8. 17:00 Piaristické náměstí – 100kč

17:00 Štěpán Markovič & Gypsy Groove (CZ)
Štěpán Markovič a bývalá rytmika Gulo Čar. Skvěle šlapající jazzfunk až na dřeň.

18:30 Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK)
Absolutní vítězové velké mezinárodní soutěže festivalu Mladí ladí jazz z roku 2016. Cimbál v jazzové hudbě je stále unikum. Úspěchy na mezinárodních soutěžích se staly impulsem k nahrání alba, které přináší jazzovou hudbu s mixem vlivů slovenských, řeckých, židovských i rumunských kultur.

20:00 Nicholas Payton Quartet (USA)
Americký trumpetista z New Orleans a držitel ceny Grammy. V Čechách poprvé se svým triem a programem Afro-Caribbean Mixtape. V něm spojuje tradice svého rodného města s moderním jazzem, soulem, hip-hopem a dalšími hudebními vlivy.

22: 30 Afterparty: River Music Club – DK Slavie
Kapela Ja – tata music a tradiční festivalová jamssesion.
Vstup zdarma / free entrance


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Byl jsem při tom

Divadlo / jiný / LiStOVáNí
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.05.2018 od 17:00 hod.

 

Budějovický majáles

Festival
České Budějovice
21.05.2018 - 25.05.2018
vícedenní akce