PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jaký byl Zikmund Lucemburský? Prozradí náměstí

Jaký byl Zikmund Lucemburský? Prozradí náměstí

Neděle, 09.07.2017 / článek

 

Zikmund Lucemburský. Zloduch nebo schopný panovník? Možná tak trochu oboje. Poodhalte s Husitským muzeem Tábor tajemství kontroverzní postavy našich dějin. Stačí během léta zavítat na náměstí T. G. Masaryka v Táboře a prohlédnout si novou panelovou výstavu, kterou připravilo Husitské muzeum ve spolupráci s Odborem kultury a cestovního ruchu města Tábora. 

Exteriérová panelová výstava "Zikmund Lucemburský a Hradiště na hoře Tábor 1437/2017" vypráví o vztahu jednoho z nejrozporuplnějších českých králů a husitské táborské obce. Není opomenuta ani Zikmundova osobnost, jeho vliv na utváření soudobé tváře Evropy, soukromý život či vztah k dědictví po bratru Václavovi IV. a tedy i k českým husitům.

Výstava se zvláště věnuje otázce, jak významné byly pro Tábor dohody se Zikmundem z let 1436 a 1437, na jejichž základě udělil Zikmund městu Táboru před 580 lety řadu důležitých výsad a svobod. Na výstavních panelech najdete také odkaz ke stažení hravé historické křížovky pro děti i dospělé.

Expozice bude slavnostně otevřena 13. července v 17 hodin za doprovodu autentické středověké hudby v podání táborské skupiny Dei Gratia. Zároveň se uskuteční unikátní zábavně poučná interaktivní show s deseti miniaturními kanony, kterou uspořádá Batalion France Jabůrka aneb artilerie do kapsy.

Výstavu si můžete prohlédnout od 13. července do 4. října.

www.husitskemuzeum.cz


Fotografie


Autor: - i -

Herec Jan Tříska podlehl zraněním po pádu z mostu

V noci z neděle na pondělí zemřel v nemocnici excelentní český filmový a divadelní herec Jan Tříska, stalo se tak po pádu z Karlova mostu, okolnosti nehody jsou dosud nejasné. Filmografie Jana Třísky je neskutečně pestrá a bohatá, z velmi známých filmů jmenujme Lid versus Larry Flynt (nominace na Oscara), Na samotě u lesa, Obecná škola (nominace na Oscara), Želary, Horem pádem, Máj, Highlander a stovky dalších. Posledním byl snímek Zdeňka Svěráka Po strništi bos. Stal se držitelem divadelního ocenění Cena Alfréda Radoka i Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Janu Třískovi, který žil v USA, bylo 80 let. (dap)     

Zemřel soulový zpěvák Charles Bradley

 Ve věku 68 let podlehl rakovině žaludku a jater soulový a funkový zpěvák, "vřeštící orel soulu" Charles Bradley. Stalo se tak v sobotu 23. září. V minulosti vystupoval pod přezdívkou Black Velvet a imitoval dlouhá léta Jamese Browna, který mu imponoval. Až v šedesáti letech se začal více prosazovat a stal se držitelem ceny Emmy. (dap)

Hilary Binder se vrací s Polemicou

Ve středu 27. září se po roce do Tábora vrátí Hilary Binder (ex Sabot) se svojí kapelou Polemica. Ve čtyřčlenné kapele Hillary vyměnila bicí za mikrofon a obklopila se zkušenými muzikanty z okolí svého aktuálního bydliště v Itálii. Tentokrát se koncert koná přímo na Žižkově náměstí v Táboře, v případě deště pak v music clubu Orion. Večer otevře českobudějovická kytarovka Sýček ze stáje NAAB. Koncert začne ve 20 hodin a končit se bude ve 22, vstupné je 100 Kč. Více ZDE. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


ishorts

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.09.2017 od 20:00 hod.

 

Shylock (Milan Kňažko)

Divadlo / drama / monodrama
DON Tábor
25.09.2017 od 19:00 hod.