PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Umění ve městě se šíří do Budějovic. Galerie Mariánská se ohlédne zpátky

Umění ve městě se šíří do Budějovic. Galerie Mariánská se ohlédne zpátky

Středa, 14.06.2017 / článek

 

Sochařská výstava Umění ve městě vstoupila do jubilejního desátého ročníku, první její vernisáž se konala ve Veselí nad Lužnicí (psali jsme ZDE). Také letos přináší více než dvacítku soch a instalací od umělců z České republiky i Slovenska do ulic Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. V Budějovicích se vernisáž děl koná ve čtvrtek 15. června od 17 hodin v Galerii Mariánská a od 18 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. 

Doprovodná výstava v Galerii Mariánská, je průřezem ať už vzpomínáním na uplynulé ročníky ve fotodokumentaci, tak zastoupením autorů, kteří se za devět let na Umění ve městě prezentovali.

Návštěvníci galerie se tak mohou těšit na rezavé ornamenty Čestmíra Sušky. Téma burek, které v Evropě dosti rezonuje, zpracovala v cyklu "holky burky" Olina Francová. Další silné téma společnosti: partnerské vztahy, s jistou nadsázkou zpracoval Lukáš Rais v sousoší s názvem "Ach jistě drahá". David Moješčík představí svou Rusalku a mladý autor Vojtěch Trocha představí svou sestru a babičku v jemném sochařském zpracování. Sochařská výstava v Galerii Mariánská tak seznámí návštěvníky s osobitou tvorbou od rozličných autorů napříč generacemi.

Desetileté výročí výstavy Umění ve městě vybízí k bilancování a vzpomínkám. Nápad uspořádat výstavu soch ve veřejném prostoru města se zrodil při prezentaci diplomové práce mladého českobudějovického sochaře Michala Trpáka na Lannově třídě. Ostatně sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na rušném českobudějovickém bulváru potkat i dnes.
Z komorní prezentace během jedné dekády vyrostla svébytná výstava, která každoročně představí přes desítku umělců a nejen do Českých Budějovic naláká řadu návštěvníků – svých fanoušků. Výstava, která byla jednou z prvních svého druhu v České republice a po jejímž vzoru začala i jiná města pořádat sochařské prezentace ve veřejném prostoru, dokázala, že s odhodláním a entuziasmem jde vše.

"Pevně věříme, že sochy vnesou i tento rok do ulic Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou i Veselí nad Lužnicí rozptýlení, hravost, zamyšlení a třeba i humor. Desátý ročník výstavy Umění ve městě je tu a tak přijďte oslavovat a radovat se se sochami, které k létu v Českých Budějovicích prostě patří,"
říká kurátor akce, sochař Michal Trpák.

Vystavující autoři: Zuzana Beránková, Olina Francová, Světlana Jelenová (Manna), David Moješčík, Ladislav Plíhal, Lukáš Rais, Eva Roučka, Čestmír Suška, Ondřej Svoboda, Ivan Tlustý, Vojta Trocha, Michal Trpák, David Veis, Michal Gabriel, Václav Fiala


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Swingové vánoce 2017

Hudba / koncert / vánoční galakoncert
DON Tábor
15.12.2017 od 19:00 hod.

 

Swingové Vánoce 2017 - s Dashou, Janem Smigmatorem a Big Bandem F. Slováčka

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
15.12.2017 od 19:00 hod.

 

Hudební sklepy - Jaroslav Hutka a Pepa Štěpánek

Hudba / koncert / folk
Milevsko - Galerie M
15.12.2017 od 19:30 hod.

 

Hardcore before Chrismas

Hudba / koncert / hardcore, metal
Český svaz chovatelů
15.12.2017 od 20:00 hod.