PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tanec Praha se na jihu představí v Táboře, Písku, Malovicích a Budějovicích

Tanec Praha se na jihu představí v Táboře, Písku, Malovicích a Budějovicích

Pátek, 02.06.2017 / článek

 

29. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2017 má letos motto: Tancem proti předsudkům! a přiváží do ČR opět to nejlepší ze světového, ale i českého tance. Diváci se mohou těšit na umělce z Evropy, Asie, Afriky i Latinské Ameriky. Již tradičně zavítá také do jižních Čech. Bude zde mít zastávky v Táboře, Písku, Českých Budějovicích a Malovicích. V návaznosti na minulé ročníky se koná ve spolupráci s partnery Kredance, Divadlem Oskara Nedbala Tábor a Švestkovým Dvorem.

V hlavním programu v Táboře se objeví díla dvou španělských choreografů, představení pro celou rodinu i netradiční, hudebně-taneční procházka.

Divadlo uvede 4. a 5. června rodinné představení jihočeských tvůrců Marka Menšíka a Slávy Zubkova nazvané Kocour (TANEC PRAHA DĚTEM), které pojednává o přátelství, trápení a radosti a je inspirováno groteskou a fyzickým divadlem. Vypráví především obrazem, pohybem, situací a hudbou.
19. červen bude v Táboře tanečně nabitý. V rámci venkovních projektů v linii VEN.ku TANCI bude již od 16.30 hodin na nám. T. G. Masaryka uvedena inscenace španělského performera Joana Cataly s názvem Pelat. Vynalézavě kombinuje tanec, cirkus a divadlo a odstraňuje hranice mezi performerem a diváky. Vždy tak vzniká dílo pokaždé jiné, jedinečné, jako výsledek interakce s diváky.

„Catala je odvážný a vtipný, staví celou performanci na vzájemné důvěře, v určitém momentu se plně svěřuje do rukou diváků“, komentuje Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu.

Po Pelatovi se diváci v 17.15 hodin mohou společně vydat s uměleckým uskupením CreWcollective na netradiční procházku s názvem Moving Orchestra. Krátká představení v různých formacích se volně přemisťují a přeskupují, inspirují se prostorem a jeho atmosférou. Každá akce Moving Orchestra funguje jako živá součást veřejného prostoru a je jakýmsi prostředníkem mezi „geniem loci" a divákem.

Program zakončí dílo španělského choreografa Pere Faury s výmluvným názvem Striptease, které bude uvedeno v Divadle Oskara Nedbala tentýž den v 19 hodin. Dílo si pohrává s očekáváním diváka a zabývá se mj. otázkou, jak může obecenstvo svádět herce.
„Pere je ve Španělsku velmi populární, moderuje v televizi pořad o tanci všeho druhu a má velký nadhled. Komunikuje anglicky se sympatickým smyslem pro humor, je to osvěžující odreagování“, dodává Yvona Kreuzmannová.

Z Afriky do Písku

V Písku oživí Fügnerovo náměstí od 16 hodin africko-český projekt Ghana Dance Ensemble, Monika Rebcová & coll. s názvem Ghana zrána. Představení je především dialogem kultur dvou kontinentů, Afriky a Evropy. Vychází ze zkušeností odlišných osobností tanečníků v úzké spolupráci s hudebníky.

„Díky mimořádné vstřícnosti velvyslankyně ČR v Akkře mohla Monika Rebcová působit dva týdny na místní univerzitě a pracovat s profesionálním souborem, který především udržuje tradice Západní Afriky, ale otevírá se i novým impulzům,” vysvětluje ředitelka festivalu a dodává: „Dva fantastičtí bubeníci a dva tanečníci přijeli do ČR pracovat s českými umělci a výsledek si mohou užít diváci na osmi různých místech ČR.“  Večer v 18 až 19.30 hodin bude následovat pohybový workshop souboru ve Sladovně.

Unikátní České Budějovice

Zahájení v Českých Budějovicích bude patřit dramaturgické linii festivalu TANEC PRAHA DĚTEM. Nejen nejmenší diváci se mohou těšit na interaktivní představení Mirky Eliášové o hledání ztraceného času Momo. Dílo bude uvedeno v 10 hodin a v 17 hodin v budově Jihočeského divadla.

20. června španělský choreograf Joan Català oživí svým dílem Pelat náměstí Přemysla Otakara II. v centru města. Uvedené unikátní představení založené na důvěře vychází ze studie lidského chování, pohybu, řemeslné dovednosti a tradic.

Malovice na dvoře

V Malovicích ve Švestkovém Dvoře se mohou diváci těšit na dvě české choreografky, Mirku Eliášovou a Doru Sulženko Hoštovou. První z nich zahájí 8. června v 9.30 hodin festival interaktivním představením uváděným v rámci dramaturgické linie TANEC PRAHA DĚTEM Svět z papíru. Dora Sulženko Hoštová spolu s Janem Čtvrtníkem uvede 9. června v 19.30 hodin inscenaci Proces a dovolí tak divákům nahlédnout pod pokličku tvůrčího procesu, tedy do fáze, kdy představení teprve vzniká.

"Dorka přišla s velmi promyšleným konceptem, kterému neschází nadhled, ironie, vtip a zároveň vysoká profesionalita,“ říká Yvona Kreuzmannová. „ Bourá některá tabu, nebojí se udělat si legraci z opakovaných klišé, to vše srozumitelně pro každého laika,“ dodává. Inscenaci bude předcházet pohybový workshop, jehož vybraní účastníci budou součástí představení Proces.


PROGRAM

TÁBOR

04/06 14:30 + 05/06 09:00, Divadlo Oskara Nedbala Tábor / TANEC PRAHA DĚTEM
Marek Menšík, Sláva Zubkov (CZ): Kocour

19/06 16:30 nám. T. G. Masaryka / VEN.ku TANCI
Joan Català (ES): Pelat

19/06 17:15 začátek na nám. T. G. Masaryka / VEN.ku TANCI - site-specific
CreWcollective (CZ): Moving Orchestra

19/06 19:00 Divadlo Oskara Nedbala Tábor / Dance NEWs
Pere Faura (ES): Striptease

PÍSEK

02/06 16:00 Fügnerovo nám.
VEN.ku TANCI - site-specific
Ghana Dance Ensemble & Monika Rebcová a kol. (GH/CZ): Ghana zrána


02/06 18:00 – 19:30 Sladovna
Ghana Dance Ensemble (GH): pohybový workshop

ČESKÉ BUDĚJOVICE

16/06 10:00 + 17:00 Jihočeské divadlo
TANEC PRAHA DĚTEM
Mirka Eliášová (CZ): Momo

20/06 17:00 Náměstí Přemysla Otakara II.
VEN.ku TANCI
Joan Català (ES): Pelat

MALOVICE

08/06 09:30 Švestkový dvůr
TANEC PRAHA DĚTEM
Mirka Eliášová (CZ): Svět z papíru

09/06 19:30 Švestkový dvůr
Dora Sulženko Hoštová, Jan Čtvrtník & Experimentální prostor NoD (CZ): Proces

02/06 16:00 – 17:30 Švestkový dvůr
Dora Sulženko Hoštová (CZ): pohybový workshopFotografie


Autor: - i, jp, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Beethoven v Táboře (Bolech + Ivan Ženatý)

Hudba / koncert / klasická hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
27.05.2018 od 19:00 hod.

 

XIII. ročník Festivalu historie a řemesel

Festival / řemesla - historie - hudba - divadlo
Hrad Šelmberk
27.05.2018 od 10:00 hod.

 

Den dětí 2018

Pro děti / divadlo - soutěže - hry - dílny
Odpočinková zóna - Tismenické údolí
27.05.2018 od 14:00 hod.

 

Plachtařské mistrovství ČR 2018

Sport / bezmotorová letadla - soutěž
Aeroklub Tábor - Čápův dvůr
27.05.2018 - 09.06.2018 od 08:00 hod.
vícedenní akce