PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Galerii současného umění v Budějovicích budou Formovat zemi

V Galerii současného umění v Budějovicích budou Formovat zemi

Úterý, 13.06.2017 / článek

 

Pro letošní letní měsíce připravila Galerie současného umění v Českých Budějovicích projekt zabývající se stále aktuálnějším tématem, kterým je využití hlíny (země) v současné architektuře. Jedná se o výstavu, která představuje jednu z nejrespektovanějších osobností na současné evropské scéně – Martina Raucha, jenž se dlouhá léta právě hliněnou architekturou zabývá. Vernisáž se koná ve čtvrtek 15. června od 18 hodin v Galerii současného umění a architektury – Dům umění.

"Výstava, kterou se Martin Rauch poprvé představuje v České republice, je speciálně připravena přímo pro prostory galerie českobudějovického Domu umění. Jedná se o projekt, nabízející pohled jak „Formovat zemi“ a jeho součástí budou rovněž práce, které vznikly během několika dnů, v době instalace a přípravy samotné výstavy – v rámci workshopu se studenty architektury, kteří pracovali pod Rauchovým vedením přímo v Českých Budějovicích," říká kurátor výstavy Michal Škoda. 

Použití hlíny jako stavebního materiálu je staré jako sama historie lidstva. Přesto je tento materiál současný snad jako žádný jiný, a to jak díky svým stavebně-fyzikálním, tak i ekologickým vlastnostem.

Martin Rauch se svou firmou Lehm Ton Erde již 30 let vyvíjí nové techniky a realizuje projekty využívající dusanou hlínu. Důležitou součástí tohoto vývoje není pouze neustálé zlepšování konstrukce a rozšiřování možností, ale také propojení se současnou architekturou a estetikou. Ve spolupráci s renomovanými zahraničními umělci a architektonickými studii, jako například Theo Lüthi, Roger Boltshauser, Herzog & de Meuron, Marte Marte, Olafur Eliasson, Simon Starling - vznikla stavební díla a instalace, které ovlivnily tuto technologii nejenom technicky, ale také tvůrčím způsobem.

Lehm – Ton – Erde. Tato tři slova nejen popisují aktivity Martina Raucha, ale mají pro něj také symbolický význam, když vystihují jeho komplexní filozofii: LEHM vyjadřuje řemeslo a technologii, TON umělecké ztvárnění, ERDE ekologickou udržitelnost stavby z hlíny.

„Martin Rauch objevil hliněnou architekturu nikoli prostřednictvím architektury, ale prostřednictvím svého studia a svých prvních projektů jako keramik, stavitel pecí a sochař. Jeho zájem o užitá řemesla, úplnou uměleckou autonomii života a environmentální design byl předurčen již venkovskými kořeny jeho rodiny ve Vorarlbergu, ačkoli rozhodujících podnětů se Martinu Rauchovi dostalo v zahraničí, když stejně jako jeho starší sourozenci strávil na několikaměsíčním pracovním pobytu jako dobrovolník v Africe. Při setkání s „primitivními” prostředky a stavebními technikami v jednoduchých cyklech a při optimálním využití zdrojů zároveň sledoval, jak byly tyto prostředky brutálně nahrazovány technologiemi z první světové války, které byly extrémně složité, z ekologického hlediska mnohem horší, obtížně se opravovaly a nebyly recyklovatelné," popisuje rakouský architekt a publicista Otto Kapfinger.

Martin Rauch se narodil ve Schlinsu 1958 – v rakouském Vorarlbersku. V létech1978-83 studoval na Vysoké škole užitého umění ve Vídni, a to v mistrovské třídě keramiky u prof. Matteo Thuna a prof. Maria Bilger-Perze. Od 1984 se věnuje koncepci, plánování a realizaci projektů staveb z hlíny doma i v zahraničí. Rok 1999 byl rokem založení firmy Lehm Ton Erde, Baukunst GmbH. Rauch má za sebou řadu jak samostatných, tak kolektivních výstav jako například ve Feldkirchu, Meranu, Paříži, Štýrském Hradci, v Benátkách, a rovněž je držitelem řady ocenění - jen namátkou - Mezinárodní cena udržitelné architektury Fassa Bortolo Itálie 2008, Cena stavebníků ústředního sdružení architektů Rakouska - 2008 Holcim Award 2011 – Škola udržitelného rozvoje v Maroku. Také vedl již řadu mezinárodních workshopů - mimo jiné v Bangladéši, Jižní Africe a Rakousku ve spolupráci s BASEhabitat. Od roku 2010 působí jako honorární profesor katedry UNESCO „Earthen Architecture“ a od roku 2014 je hostujícím docentem katedry architektury ETH Curych. 

Výstava Formovat zemi/Refined earth potrvá do 13. srpna. 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Beethoven v Táboře (Bolech + Ivan Ženatý)

Hudba / koncert / klasická hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
27.05.2018 od 19:00 hod.

 

XIII. ročník Festivalu historie a řemesel

Festival / řemesla - historie - hudba - divadlo
Hrad Šelmberk
27.05.2018 od 10:00 hod.

 

Den dětí 2018

Pro děti / divadlo - soutěže - hry - dílny
Odpočinková zóna - Tismenické údolí
27.05.2018 od 14:00 hod.

 

Plachtařské mistrovství ČR 2018

Sport / bezmotorová letadla - soutěž
Aeroklub Tábor - Čápův dvůr
27.05.2018 - 09.06.2018 od 08:00 hod.
vícedenní akce