PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V divadle LiStOvAli Ernesta Hemingwaye. Mnozí se neubránili slzám

V divadle LiStOvAli Ernesta Hemingwaye. Mnozí se neubránili slzám

Středa, 29.03.2017 / fotoreport + článek

 

Být či nebýt? Mít či nemít. To je, oč tu kráčí. Půjčila jsem si slova slavného mistra, nebo možná lépe řečeno mistrů, protože nevidím lepších slov, jak uvést další článek o nedávném, zbrusu novém LiStOVáNí, které se konalo v půli března v táborském Divadle Oskara Nedbala.  

Herci seskupení kolem tohoto divadelně-literárního projektu právě kočují po republice s knížkou Mít a nemít od Ernesta Hemingwaye, která je nádherným, dojemným a opravdu hodně silným čtením, jenž své čtenáře chytne za srdíčko. A pokud bych měla mluvit sama ze sebe, tak jsem si díky Pavlu Oubramovi a Tomáši Drápelovi – dvěma hercům, kteří se ujali právě přenesení této knihy na divadelní prkna – naplno a dokonale užila.

Se slzami

Přiznávám bez mučení, že ačkoli jsem knížku před dlouhým časem a věděla jsem, co mně čeká, neubránila jsem se slzám dojetí na konci představení. Což ovšem považuju za plus, protože pokud vás jakékoli divadelní představení nebo kniha přivedou k slzám dojetí, je to jedinečná známka toho, že to byl kvalitní a plnohodnotný zážitek, který s vámi nějak pohnul a něco vám dal do života.

Hemingwayova kniha Mít a nemít nás zavede do doby třicátých let. Do doby hospodářské krize. Do doby pašování alkoholu a do doby pašování lidí. Společně s hlavním hrdinou, respektive s jedním ze dvou hlavních hrdinů, kapitánem Harry Morganem, se vydáme na několik nebezpečných výprav na moře a společně s ním několikrát přeplujeme cestu mezi Kubou a Floridou.

Dostaneme se do několika přestřelek, převezeme partu Číňanů a párkrát se vydáme i na cestu s pašovaným rumem. Tyto cesty samozřejmě znamení vždycky velké nebezpečí a Harry tak často dává v šanc svůj život. I přesto však svoji práci miluje. Možná právě kvůli tomu adrenalinu, který mu skýtá – je to prostě starý dobrý mořský vlk.

Druhá část knížky tvoří příběh osud spisovatele Richarda Gordona, který je inteligentní, vzdělaný a sečtělý. Jeden by řekl, že to bude spokojený a šťastný muž obklopený knihami a intelektuály, ale opak je v tomto případě pravdou. Richard je natolik zvláštní člověk, že se našemu, respektive reálnému světu, čím dál tím víc vzdaluje a musí mu tak nějak čelit, aby obstál a přežil, což rozhodně není jednoduché. Otázkou je, aby ho proud, kterému musí čelit, nesmetl a nestáhl pod hladinu.

Půlka přiběhu, ale se ctí

Představení LiStOVáNí bylo věnováno jen části s Harry Morganem, což je na jednu stranu možná trošku škoda, protože diváci byli ochuzeni právě o druhý příběh, ale na stranu druhou se to dá pochopit, neb do hodinového představení nelze vměstnat všechno.

Přestože si Pavel Oubramo a Tomáš Drápela vybrali jen jednu část, působilo představení komplexně, což by se nejspíš nestalo, kdyby přeskakovali z jednoho příběhu do druhého. Navíc, možná právě tento fakt, mohl diváky, kteří knihu nečetli, přinutit k tomu, aby po ní sáhli a užili si i příběh, který neviděli. I ten totiž stojí za pozornost a člověk díky oběma hrdinům a rozdílným osudům, které se však mohou v lecčems podobat, uvědomí spoustu životních pravd a mouder.
A to je knize Mít a nemít vlastně to nejkrásnější a je jedině dobře, že může být součástí programu těchto krátkých, ale přesto velice silných představení.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová

Zemřela kytarová legenda, John Abercrombie

 Ve věku 72 let odešel do hudebního nebe jeden z nejlepších jazzových kytaristů, John Abercrombie. Americká legenda se pohybovala na vlně jazz fusion, be bopu, free jazzu až k jazzové avantgardě a experimentální hudbě. Abercrombie spolupracoval s hvězdnými kolegy jako Billy Cobham, Ralph Towner, Jack DeJohnette, Charles Lloyd, Michael Brecker a Randy Brecker, John Scofield, Peter Erskine, ale také českými hráči jako Rudy Linka, Robert Balzar nebo Miroslav Vitouš. Zemřel v New Yorku na srdeční selhání 22. srpna. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské léto 2017

Hudba
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
24.08.2017 od 18:00 hod.

 

 

Covertrio+

Hudba / koncert / rock, blues
Restaurace Budvarka u zlatého lva
24.08.2017 od 20:00 hod.

 

Výstava květin Čimelice 2017

Výstava / Výstava květin Čimelice 2017
Čimelice
24.08.2017 - 27.08.2017 od 09:00 hod.
vícedenní akce