PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Archu spustí na Noc divadel. Jihočeské divadlo připravilo program na třech scénách

Archu spustí na Noc divadel. Jihočeské divadlo připravilo program na třech scénách

Pátek, 20.11.2015 / článek

 

 Na tour mezi historickou budovou, přistavěným geodomem a Malým divadlem se vydají diváci Jihočeské divadla v rámci mezinárodního projektu Noc divadel. Těšit se můžou na workshopy, hudbu či speciální představení. Vše vypukne v sobotu 21. listopadu od 17 hodin a potrvá až do půlnoci.

Hlavním lákadlem letos bude geodom, dočasná scéna, která vyroste před Jihočeským divadlem. Jeho dramaturgie patří zahájení multižánrového projektu Archa naděje, jenž vyvrcholí 18. prosince premiérou stejnojmené hry Marina Vačkáře.

„Archa připomíná skutečný příběh dramatického exodu českých Židů z protektorátu Čechy a Morava, který skončil potopením lodě Patria u břehů Palestiny 25. 11. 1940, kde zahynulo 267 osob. Pro účastníky divadelní noci chystáme program s židovskou tematikou. Kromě kompozice písní z inscenace a úryvků deníku přeživšího trosečníka Karla Brandýse, proběhne na Zlatém mostě v blízkosti divadla pietní happening světel," vysvětlila umělecká šéfka Ateliéru 3D a autorka konceptu Veronika Poldauf Riedlbauchová.

Na chvíli být filmařem

Doplnila, že Noc divadel ale chystá především zábavu. Diváci se mohou v geodomu těšit na klezmerovou kapelu Létající rabín nebo se zúčastnit workshopu židovských tanců a dalších akcí.

V historické budově přichystali sérii prohlídek divadla s překvapením a gospelové zpěvy v provedení sboru opery Jihočeského divadla.

Malé divadlo bude spojeno s tematikou filmu. Chystá se zde celá řada dílen – dabingová, maskérská, filmově-triková, které účastníkům odhalí pozadí filmové tvorby. Dále pak představení Filmmakeři.

Na vše naváže noční afterparty v hospůdce Kavkárna, kde bude hrát kapela Banjaluka, jejíž polovinu tvoří právě členové Malého divadla.

Program Noci divadel 21. 11. 2015

Geodom – Noc Archy naděje
17.00-17.15     Úvod, představení projektu Archa naděje
17.15 – 17.45 Workshop židovských tanců
18.30 – 19.00    Komponovaný večer z písní inscenace Archa naděje a úryvků deníku Karla Brandýse – účinkuje činohra JD
19.45 – 20.30 Klezmerová kapela Létající rabín
20.45 – 21.15 Workshop židovských tanců
21.15 – 22.00 Klezmerová kapela Létající rabín
Po celý večer pietní rozsvěcení svíček na Zlatém mostě – happening na památku obětí události potopení lodě Patria

Malé divadlo – Filmová noc
18.00 – 20.00     Dabingová dílna, maskérská dílna, filmově-triková dílna
21.00     inscenace Filmmakeři (vstup 90 Kč)
22.30     afterpárty – restaurace Kavkárna – hudební skupina Banjaluka

Jihočeské divadlo – Noc prohlídek
18.00 – 22.00 Prohlídka divadla s překvapením – interval prohlídky vždy po 20 minutách
18.00 – 18.15 Gospely - Sbor opery JD – před budovou JD
18.15 – 18.30 Tanec v ulici s Kredance o.s. před budovou JD
19.00 – 19.30 Gospely - Sbor opery JD – v prostoru Ateliéru 3D za kavárnou Kuloár
19.30 – 19.45 Tanec v ulici s Kredance o.s. před budovou JD

Detaily a aktuality k programu najdete na www.jihoceskedivadlo.cz nebo na Facebooku.

Příběh trosečníků

Multižánrovému projektu Archa naděje je věnován samostatný web www.archanadeje.cz . V jeho rámci se 26. listopadu od 14 hodin na půdě Jihočeské univerzity uskuteční diskuze u kulatého stolu. Moderátorem bude Mojmír Kallus, ředitel Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém ICEJ, diskutovat u kulatého stolu budou izraelský velvyslanec v ČR Gary Koren, Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity a Fedor Gál, spoluzakladatel slovenského hnutí Verejnosť proti násiliu, narozený v Terezíně v roce 1945.

Tentýž den v 18 hodin v Galerii Mariánská začne výstava Archa naděje. Představí plastiky a reliéfy Michala Moravce reflektující téma projektu a úryvky z deníku Karla Brandýse.

Na Studiové scéně Na Půdě se chystá na 2. prosince od 19.30 hodin projekce dokumentu Příběh trosečníků Patrie, po níž bude s divádky besedovat jeho autor Pavel Štingl.

V Ateliéru 3D za divadelní kavárnou Kuloár pa 10. prosince od 19.30 divadlo uvede komponovaný večer s autory inscenace Archa naděje s názvem ÁNTRÉ naděje.
"Hra Martina Vačkáře s písňovými texty Jiřího Ornesta a hudbou Aleše Březiny je zdařilým spojením dramatického příběhu s humornými okamžiky. Je inspirována již zmíněným autentickým deníkem Karla Brandýse, ve kterém autor popisuje časté koncerty lodní kapely, při kterých uprchlíkům hudba pomáhala překonat nepříznivé zprávy a nesnesitelné podmínky plavby. Proto se hudba stala velmi důležitou složkou. Kromě scénické uslyší diváci naživo 12 písniček různých žánrů,“ uvedla umělecká šéfka souboru činohry JD a režisérka inscenace Jana Kališová.


Fotografie


Autor: Ondřej Brynych

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.