PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sonáta bez hudby studuje vztahy a vášeň

Sonáta bez hudby studuje vztahy a vášeň

Čtvrtek, 22.10.2015 / zpráva

 

Česká premiéra dramatizace Tolstého „sexuální novely“ z roku 1890 Kreutzerova sonáta zahájí sezonu Studiové scény Na Půdě Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Diváci ji poprvé uvidí v pátek 23. října od 19.30 hodin.

Kreutzerova sonáta je zpovědí muže, který zabil svoji ženu. Ten svůj čin vnímá jako výsledek obecně patologického vztahu muže a ženy, který je v lidské společnosti hluboko zakořeněný a týká se téměř každého páru.

"V té novele nejde ani tak o čin vraždy domnělého milence, ale spíš studii vztahů a manželství uzavřených z vášně, bez jiných pojítek. Ty se zákonitě po jisté době vyprázdní," přibližuje režisér a autor adaptace Lukáš Brutovský.

Své zpracování předlohy pojal Brutovský jako střídání několika poloh vnitřního monologu hlavního hrdiny. Tři herci a jedna herečka (Tomáš Drápela, Pavel Oubram, Michael Vykus a Tereza Vítů) tak v podstatě reprezentují jednu roli.

Ač název navozuje dojem hudebního díla, hudba, alespoň ne v klasickém pojetí, v inscenaci nezazní. Zvukový doprovod bude přesto zajímavý, postarají se o něj však herci na nejrůznější "pseudonástroje".

Scéna dostala podobu abstraktního rozhlasového studia doplněného o torza hudebních nástrojů. Postaral se ní Juraj Kochárek. Inscenační tým doplňuje dramaturg Miro Dacho a kostýmů se ujal Martin Kotúček.

Představení bude premiérou pro novou posilu činoherního souboru Michaela Vykuse, jenž do Českých Budějovic přešel po angažmá v Městském divadle v Mostě. "Je to trochu splněný sen. V Mostě jsem neměl příliš šanci si v takové moderní a vážné inscenaci zahrát. Byl to jeden z důvodů, proč jsem chtěl do Jihočeského divadla," dodal.

Premiéra zhruba 70minutového představení je v pátek 23. října. Nejbližší reprízy budou 4. a 14. listopadu. Vstupenky stojí 200 korun a můžete si je rezervovat na www.jihoceskedivadlo.cz.

Foto: Petr Neubert, Jihočeské divadlo


Autor: Ondřej Brynych

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Benefit pro PUNKS FOR ROJAVA

Hudba / d-beat/HC/crust
MC Fabrika
14.12.2019

 

Předvánoční podvečerní akord 2019

Hudba / koncert / vánoční koncert
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
14.12.2019 od 18:00 hod.

 

Slavnosti světla a naděje

Ostatní / setkání / slavnost
Pozemské nebe, Polní 692/9, 373 71 Rudolfov
14.12.2019 od 16:00 hod.

 

Týnfest 19

Hudba / festival / rock/metal
Sokolovna
14.12.2019 od 18:00 hod.